България

boxing

България спечели 2 златни, 6 сребърни и 2 бронзови медала от завършилото европейско първенство по бокс за юноши във ваканционно селище "Албена". Даниел Любенов триумфира в категория до 75 кг, като на финала победи с 4:1 съдийски гласа хърватина Габриел Веочич. Другото злато завоюва най - лекият ни боксьор - Ергюнал Сабри (кат. до 46 кг). Останалите ни шестима финалисти се окичиха със сребърните медали. След Ясен Радев (48 кг.) и Николай Атанасов (50 кг.), загуби в спора за титлите претърпяха и Стилян Христов (60 кг.), Емирджан Мехмед (63 кг.), Николай Зафиров (66 кг.) и Васил Стефанов (80 кг.).

petanque

Бронзови медали заслужиха Стоил Станоев (70 кг.) и Георги Лефтеров (+80 кг.).
В досегашната история на европейските за подрастващи България никога не е печелила 10 медала, а за сравнение от предходното първенство в Унгария миналата година се завърнахме с една титла и едно бронзово отличие.

Новините за спортни събития в Албена не свършват дотук. През 2019 г. курортът ще е домакин на Европейското първенство по петанк за мъже. Това е френска игра, която набира все по-голяма популярност по света и ще бъде за първи път представена официално като олимпийска дисциплина на Игрите в Париж през 2024 година.

За втора поредна година в хотел Магнолиите в Приморско клуб, който е част от групата на Албена, се проведе международен турнир по петанк. През следващата година Приморско клуб отново ще бъде домакин на голям международен турнир по петанк, на който се очаква да пристигнат отбори от десетки държави. Благодарение на чудесните условия, които се предоставят на състезателите, Приморско се очертава като сериозен европейски център за френската игра.